Powiększ czcionkę:

Drukuj

Przepuklina pępkowa

Zadaj pytanie

22 431 20 59

szpital@luxmed.pl

Przepuklina pępkowa to schorzenie, które spowodowane jest przemieszczeniem się elementów jamy brzusznej (przede wszystkim otrzewnej i pętli jelita) pod skórą.
Przepuklina pępkowa może pojawić się zarówno u dzieci, jak i dorosłych. O ile w przypadku niemowląt nie ma ona tendencji do uwięźnięcia i może samoistnie zniknąć, tak w przypadku osób dorosłych sprawa jest bardziej złożona i poważna.

Przyczyny przepukliny pępkowej

Najczęściej mamy do czynienia z przepukliną wrodzoną - pojawiającą się u noworodków na skutek niezrośnięcia pierścienia pępkowego po urodzeniu. Narażone są na nią głównie dzieci o niskiej wadze urodzeniowej oraz wcześniaki. Czasami jednak przepuklina może mieć charakter nabyty - w sytuacji osłabienia wewnętrznej warstwy mięśni brzucha. Wystąpienie tego schorzenia jest bardziej prawdopodobne u osób z nadwagą, cierpiących na zaparcia, zmagających się z uporczywym kaszlem. Ryzyko jest większe również u kobiet w ciąży oraz osób wykonujących ciężką pracę fizyczną.

Objawy przepukliny pępkowej

Przepuklinę pępkową zwiastują różne symptomy.
W przypadku niemowląt, najczęściej przyjmuje ona postać wybrzuszenia. Bardzo często zanika ono w ciągu 12 miesięcy od narodzin dziecka, zwykle jako efekt wzmacniania mięśni tłoczni brzusznej (gdy dziecko często układane jest na brzuchu).
U dorosłych, objawy przepukliny zależą głównie od miejsca jej położenia. Niemniej jednak zwykle na początku pojawia się uczucie bólu oraz dyskomfortu - w miejscu utworzenia się przepukliny. Dochodzi ponadto do powstania uwypuklenia bezpośrednio w pępku lub obok niego.
Bardziej intensywne objawy daje uwięźnięcie przepukliny. Do częstszych symptomów zalicza się: bolesne i silnie zaczerwienione uwypuklenie, wymioty.

Jak leczyć przepuklinę pępkową?
Przepukliny pępkowej nie można bagatelizować, lecz szybko zgłosić się do specjalisty. Jedynym sposobem na jej wyeliminowanie jest leczenie operacyjne. Operację usunięcia przepukliny u dzieci należy przeprowadzić, gdy uwypuklenie nie zniknęło do momentu ukończenia przez dziecko 3 roku życia. Operacja u dorosłych jest konieczna w każdym przypadku.

  • Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym,
  • celem operacji jest cofnięcie do jamy brzusznej każdej tkanki, która ulega wybrzuszeniu do worka przepuklinowego,
  • aby zmniejszyć ryzyko nawrotu przepukliny pępkowej, niektórzy lekarze decydują się na ułożenie specjalnego kawałka siatki pod otrzewną i zamocowanie jej szwami. Pozwala to na dodatkowe wzmocnienie osłabionej części jamy brzusznej.

W naszym serwisie wykorzystujemy pliki Cookies. Są one zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celach statystycznych oraz ułatwienia korzystania z serwisu. Ustawienia te zawsze można zmienić. Szczegółowe informacje o plikach Cookies znajdują się w Polityce Prywatności