Powiększ czcionkę:

Drukuj

Przepuklina brzuszna

Przepuklina brzuszna

Przepuklina brzuszna to nieprawidłowe przemieszczenie się zawartości jamy brzusznej poza jej anatomiczne granice, poprzez powstały w powłokach ubytek powięziowo-mięśniowy, w miejscu o naturalnie lub nabytej obniżonej oporności. W przeciwieństwie do klatki piersiowej, zbudowanej z rusztowania kostnego (żebra i mostek), ściana jamy brzusznej składa się jedynie z mięśni, powięzi oraz więzadeł i występują w niej miejsca „słabsze" lub narażone na defekty budowy. Są to naturalnie osłabione miejsca powłok jamy brzusznej lub miejsca uszkodzeń mięśniowych (urazy, operacje), w których może dojść do pęknięcia z ubytkiem powłoki, przez który przemieszcza się przepuklina.

Przepuklina brzuszna, wbrew obiegowej opinii, rzadko powstaje nagle pod wpływem dużego wysiłku; najczęściej ujawnia on jedynie przepuklinę już istniejącą. Współcześnie za najważniejszą przyczynę powstawania przepuklin uważa się wrodzone zaburzenia syntezy i degradacji włókien kolagenowych, stąd ich częstotliwość wzrasta z wiekiem.

Najczęściej występujące przepukliny brzuszne to:
  • pachwinowa,
  • udowa, 
  • pępkowa, 
  • a wśród pooperacyjnych - kresy białej i pępkowa.

Na przepuklinę najczęściej chorują osoby z nadwagą, wykonujące pracę wymagającą podnoszenia i dźwigania ciężarów, kobiety w ciąży, mężczyźni mający problem z oddawaniem moczu z powodu przerostu prostaty, osoby cierpiące na przewlekłe zaparcia lub przewlekłe choroby oskrzelowo-płucne. Przepuklina częściej występuje u mężczyzn, niż u kobiet. Jedynym sposobem leczenia przepukliny jest leczenie operacyjne. Postępowanie zachowawcze ma jedynie na celu przygotowanie pacjenta do takiego leczenia i uniknięcie jej powiększania się i zmniejszenie ryzyka jej uwięźnięcia, a więc groźnego powikłania mogącego prowadzić do niedokrwienia jelit.

Nowoczesne metody leczenia operacyjnego przepukliny brzusznej z zastosowaniem technik beznapięciowych (siatka) pozwalają na wykonanie zabiegu w trybie jednodniowym i szybki powrót pacjenta do codziennej aktywności.

W naszym serwisie wykorzystujemy pliki Cookies. Są one zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celach statystycznych oraz ułatwienia korzystania z serwisu. Ustawienia te zawsze można zmienić. Szczegółowe informacje o plikach Cookies znajdują się w Polityce Prywatności