Powiększ czcionkę:

Drukuj
Grupa LUX MED > Aktualności

Bieżące

2017-03-29

Model opieki Pielęgniarki Prowadzącej w nowym szpitalu Grupy LUX MED

Primary NursingGrupa LUX MED otworzyła w Warszawie nowy szpital onkologiczny Magodent. Jedną z innowacji, jaka zostaje wprowadzona jest model opieki oparty na założeniach Primary Nursing i Pielęgniarki Prowadzącej. Co to oznacza i jakie korzyści przynosi Pacjentom?

Jeśli chcemy krótko opisać model Primary Nursing, możemy użyć określenia „mój Pacjent - moja Pielęgniarka". Ten model opieki znany jest na świecie od 1969 r. Pochodzi z Uniwersytetu w Minnesocie, a za główną autorkę uznaje się Marie Manthey.

Jakie są założenia modelu Pielęgniarki Prowadzącej?
Model jest analogiczny do modelu opieki lekarskiej, kiedy jeden lekarz odpowiada za proces diagnostyczno-terapeutyczny. Tak samo dedykowana Pacjentowi Pielęgniarka Prowadząca przyjmuje pełną odpowiedzialność za ciągłość opieki nad Pacjentem w trakcie całego pobytu w szpitalu - od przyjęcia, aż do wypisu. Pielęgniarka zajmuje się pielęgnowaniem i opieką, koncentrując się wyłącznie na Pacjencie i jego rodzinie, którzy znają ją z imienia i nazwiska. Cała część administracyjna, a także zarządzanie i organizacja pracy na oddziale należy do Kierownika Opieki Medycznej. Należy podkreślić, że pod opieką jednej Pielęgniarki Prowadzącej znajduje się określona grupa Pacjentów, których liczba jest zmienna.

Jak to wygląda w praktyce?
Pielęgniarki Prowadzące rozpoczynają dzień od obchodu i rozmowy ze swoimi Pacjentami. Analizują badania, rozmawiają z lekarzami o rokowaniach i zaleceniach, realizują zgłoszone przez Pacjenta potrzeby oraz problemy, aktualizując proces pielęgnowania. Wraz z Opiekunami Medycznymi oraz Pielęgniarkami Odcinkowymi, którzy wspierają Pielęgniarki Prowadzące w opiece nad Pacjentem, realizują działania wynikające z postawionej diagnozy pielęgniarskiej. W cały proces pielęgnowania włączana jest również rodzina Pacjenta, która jest edukowana w zakresie opieki nad Pacjentem na danym etapie jego choroby lub rekonwalescencji. Pielęgniarka Prowadząca przygotowuje również Pacjenta i jego rodzinę do wypisu ze szpitala, uzupełniając zalecenia oraz sprawdzając ich poziom zrozumienia - jej celem jest jak najlepsze przygotowanie Pacjenta do samoopieki w domu.

Korzyści modelu Pielęgniarki Prowadzącej, opartego na Primary Nursing.
Ten model opieki przynosi satysfakcję zarówno Pacjentom, jak i Pielęgniarkom. Pacjent jest w centrum uwagi - wie, że jego wsparciem jest konkretny lekarz, konkretna pielęgniarka i konkretny opiekun medyczny. Brak tu przypadkowości i wprowadzania za każdym razem kolejnych osób w proces opieki nad Pacjentem.
Pielęgniarka pracuje z Pacjentem, a nie z dokumentacją i sprzętem, dzięki czemu może czuć się samodzielna, odpowiedzialna i w pełni zaangażowana. W rezultacie w pełni wykorzystuje swoją wiedzę medyczną.

Model Pielęgniarki Prowadzącej w praktyce - sprawdź tutaj!

powrót

W naszym serwisie wykorzystujemy pliki Cookies. Są one zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celach statystycznych oraz ułatwienia korzystania z serwisu. Ustawienia te zawsze można zmienić. Szczegółowe informacje o plikach Cookies znajdują się w Polityce Prywatności