Powiększ czcionkę:

Drukuj
Dla Pacjentów > O zdrowiu

O programie

Instruktorzy Akademii Ratownictwa LUX MED realizują w rzeszowskich szkołach ponadgimnazjalnych warsztaty z udzielania pierwszej pomocy. W ramach VII edycji kampanii „Umiem Pomóc", która w tym roku jest realizowana w woj. podkarpackim, ratownicy przeszkolą ok. 1000 uczniów z ośmiu placówek. Zajęcia mają na celu przełamanie lęku młodzieży przed podjęciem akcji ratowniczej, gdy będzie świadkiem zagrożenia czyjegoś zdrowia lub życia.

Czym skorupka na młodu nasiąknie...
Z badań przeprowadzonych przez Instytut Badawczy 4Presearch mix wynika, że ponad połowa młodych ludzi nie udzieliłaby pierwszej pomocy samodzielnie w obawie, że mogłaby zaszkodzić poszkodowanemu. Jednocześnie aż 84 proc. badanych chciałoby nabyć tę umiejętność - najchętniej w szkole i od wykwalifikowanego ratownika. Kampania „Umiem Pomóc" wychodzi naprzeciw oczekiwaniom młodych ludzi. W każdym regionie, w którym prowadzimy naszą akcję jej uczestnicy mówią nam o strachu. Młodzież boi się, że jeszcze bardziej zaszkodzi osobie potrzebującej pomocy. Ich niepokój wzbudza również wizja kontaktu z poszkodowanym. Połączenie zajęć teoretycznych i praktycznych, które oferujemy oswaja tysiące uczniów w całej Polsce z ideą ratowania życia. Pamiętajmy - to obowiązek każdej dorosłej osoby, a uczestnicy warsztatów wkrótce przekroczą próg pełnoletności - mówi lek. Mariusz Pacałowski, Dyrektor Merytoryczny Akademii Ratownictwa Grupy LUX MED.

Doświadczenie ma znaczenie...
Zajęcia są prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów Akademii Ratownictwa LUX MED - czynnych zawodowo lekarzy i ratowników medycznych, którzy chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami oraz przykładami z codziennej pracy. Pokazujemy młodzieży jak efektywnie ruszyć na pomoc w różnych warunkach i sytuacjach, których mogą być świadkami - dodaje Maciej Pająk, Dyrektor Wyjazdowej Pomocy Doraźnej Grupy LUX MED, instruktor Akademii. Warsztaty doskonale wpisują się w nauczanie przedmiotu „Edukacja dla bezpieczeństwa". Trwające cztery godziny lekcyjne zajęcia teoretyczno-praktyczne, obejmują naukę podstawowych zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, zgodną z aktualnymi schematami postępowania Europejskiej Rady Resuscytacji i Polskiej Rady Resuscytacji. Szkoły nie ponoszą żadnych kosztów związanych z udziałem w akcji.

Każdej szkole po zakończeniu zajęć zostają przekazane plakaty z instrukcją, w jaki sposób prawidłowo udzielić pierwszej pomocy oraz certyfikaty poświadczające udział młodzieży w zajęciach. Uczniowie otrzymują potwierdzenie udziału w szkoleniu w postaci spersonalizowanych kieszonkowych kart, które zawierają podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy oraz najważniejsze numery telefonów do służb ratowniczych.

O kampanii słów kilka...
Kampania „Umiem Pomóc" jest realizowana od 2011 roku. Dotychczas w jej ramach przeszkolonych zostało 3 600 uczniów z Warszawy, Piaseczna, Krakowa, Katowic, Wrocławia, Trójmiasta, Poznania oraz Torunia. W tym roku akcja gości w Rzeszowie, gdzie z bezpłatnych warsztatów udzielania pierwszej pomocy skorzysta około 1000 uczniów.

Obejrzyj film z poprzedniej edycji

HDyAQhYsZOg

W naszym serwisie wykorzystujemy pliki Cookies. Są one zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celach statystycznych oraz ułatwienia korzystania z serwisu. Ustawienia te zawsze można zmienić. Szczegółowe informacje o plikach Cookies znajdują się w Polityce Prywatności