Powiększ czcionkę:

Drukuj

Ortokorekcja

Niechirurgiczna metoda korekcji krótkowzroczności podczas snu

Ortokorekcja jest stosowaną na świecie od wielu lat niechirurgiczną metodą korekcji krótkowzroczności. Polega ona na zmianie krzywizny przedniej powierzchni rogówki za pomocą twardych gazoprzepuszczalnych soczewek kontaktowych zakładanych na czas snu. Metoda ta pozwala korygować krótkowzroczność do -5,00 D i astygmatyzm do -1,50 D. Ortokorekcja może być stosowana u dzieci już od 10 roku życia. Nie ma natomiast górnej granicy wiekowej, która wykluczałaby jej stosowanie.

Historia
Metoda ortokorekcji została zapoczątkowana w latach 60-tych przez lekarzy okulistów z Kanady i Stanów Zjednoczonych, którzy zauważyli, że zakładanie twardych soczewek kontaktowych powoduje czasowe zmiany w kształcie rogówki i że można to wykorzystać celem korekcji wad wzroku. W ciągu ostatnich 50-ciu lat stale udoskonalano materiał i konstrukcję specjalnych twardych soczewek kontaktowych, tak aby spełniały wymogi zdrowia i bezpieczeństwa oraz aby zapewniały skuteczną korekcję jak najwyższych wad.
Krótkowzroczność
Wady refrakcji spowodowane są dysproporcją pomiędzy mocą układu optycznego oka (rogówki i soczewki) a długością gałki ocznej. W krótkowzroczności moc optyczna rogówki i soczewki jest zbyt duża w stosunku do długości oka. Wskutek tego światło ogniskowane jest przed siatkówką a na siatkówce powstają rozmyte obrazy przedmiotów. Jednym ze sposobów korekcji krótkowzroczności jest zmniejszenie mocy optycznej rogówki. Można tego dokonać poprzez odpowiednie jej spłaszczenie za pomocą specjalnych ortokeratologicznych soczewek kontaktowych.

Układ optyczny oka krótkowzrocznego

Ortosoczewki - twarde soczewki kontaktowe zakładane na noc
Nowoczesne ortosoczewki wykonane są z wysoko gazoprzepuszczalnych materiałów. Posiadają złożoną wielokrzywiznową geometrię. Dopasowywane są pod kątem 3 parametrów dobieranych indywidualnie dla każdego pacjenta .

Ortosoczewki zakładane są na czas snu (zaleca się aby było to 8 godz). Początkowo stosowane są co noc a po ok. 3 m-cach wystarczy je zakładać co drugą noc. W Centrum Okulistycznym Nowy Wzrok dobierane są soczewki amerykańskiej firmy PARAGON CRT. Posiadają one certyfikaty FDA, CE, ISO.

Zakres ortokorekcji
Na chwilę obecną ortokorekcja pozwala w pełni skorygować krótkowzroczność do -5,00 D i astygmatyzm do -1,50 D.
W zależności od długości stosowania ortosoczewek, wielkości wady oraz podatności tkanki rogówki na odkształcenie, efekt ortokorekcji utrzymuje się od 16 do 40 godz od momentu zdjęcia soczewek z oczu.

Ortokorekcja - zalety metody
Pozwala osiągnąć taką samą ostrość widzenia jak w przypadku zastosowania korekcji optycznej
Znosi przeszkody w prowadzeniu aktywnego trybu życia
Hamuje postęp krótkowzroczności u dzieci i młodzieży
Może być stosowana u dzieci od 10 roku życia
Jest rozwiązaniem problemu korekcji u osób, które nie mogą nosić okularów ani soczewek kontaktowych zakładanych na dzień (strażacy, policjanci, piloci, sportowcy..)
Zmiany rogówkowe są całkowicie odwracalne. Rogówka wraca do swojego pierwotnego kształtu w kilka dni po przerwaniu stosowania soczewek.
Brak powikłań u pacjentów prawidłowo stosujących soczewki

Zalety - hamowanie rozwoju krótkowzroczności
Chociaż mechanizm tego zjawiska nie jest w pełni poznany i wyjaśniony to dowiedziono, że ortokorekcja hamuje rozwój krótkowzroczności u dzieci i młodzieży. Właśnie w tej grupie wiekowej krótkowzroczność występuje najczęściej i pogłębia się najszybciej. Z powodu szybko rosnącej krótkowzroczności większość dzieci musi zmieniać okulary co roku. Badania skuteczności ortokorekcji w hamowaniu wzrostu wady pokazały, że 96% dzieci w wieku szkolnym stosujących ortokorekcję nie potrzebuje zmiany tej korekcji w rocznej obserwacji.

Zalety - bezpieczeństwo metody
Przy prawidłowym stosowaniu soczewek powikłania nie występują. Badania pacjentów w mikroskopii konfokalnej wykazały, że nawet wieloletnie stosowanie ortosoczewek nie powoduje zmian w nabłonku rogówki.

Zalety - niewielka inwazyjność
Ortokorekcja działa tylko w warstwie nabłonka rogówki powodując jego ścieńczenie w zakresie 5 - 20 µm. Geometria ortosoczewki jest tak skonstruowana, że tworzą się pod nią siły hydrauliczne spłaszczające nabłonek bez bezpośredniego kontaktu soczewki z jego powierzchnią.
Ortokorekcja - przeciwskazania
• stany zapalne powiek i brzegów powiek
• zmiany zwyrodnieniowe rogówki
• zakażenia rogówki na tle wirusowym, bakteryjnym, grzybiczym
• choroby ogólne oczu
• urazy oczu dotyczące rogówki, spojówki lub powiek
• tzw. zespół suchego oka
• zaćma
• jaskra
• stożek rogówki
• choroby metaboliczne tj. cukrzyca, reumatyzm
• reakcje alergiczne oka i jego okolic, które mogą być powodowane lub zaostrzane poprzez noszenie soczewek lub używanie płynów do soczewek

Ortokorekcja - kolejne kroki
Ortokeratologiczne soczewki kontaktowe dobierane są indywidualnie dla każdego pacjenta. Badanie kwalifikujące do ortokorekcji obejmuje:
• badanie refrakcji i keratometrii - komputerowe badanie ostrości wzroku;
• badanie subiektywne ostrości wzroku;
• topografię rogówki;
• tonometrię;
• badanie oka w lampie szczelinowej.
Na podstawie powyższych badań dobierane są próbne soczewki. Ważną częścią badania na tym etapie jest ocena dopasowania soczewki w teście fluoresceinowym. Jeżeli ten test wypadnie pozytywnie i refrakcja w soczewkach jest prawidłowa pacjent otrzymuje komplet soczewek wraz z zestawem środków pielęgnacyjnych.

Na pierwszym badaniu kontrolnym (odbywającym się zazwyczaj po 1 tygodniu) specjalista może zmienić soczewki, jeżeli stwierdzi ze nie korygują one optymalnie wady. Całkowity okres doboru soczewek trwa od 1 do 2-3 tygodni. Kolejne badanie kontrolne odbywa się zazwyczaj po 2-3 miesiącach. Potem badania powinny się odbywać raz napół roku, maksymalnie raz na rok.

Dopasowanie soczewki w teście fluoresceinowym


Przykład
Przykład 15-letniej pacjentki z krótkowzrocznością OP: -4,25 D, OL: -4,50 D. Ostrość widzenia po tygodniu od zastosowania ortokorekcji VisOP=1,0, VisOL=1,0.
Topografia przedniej powierzchni rogówki OP przed i po ortokorekcji. Ciepłe kolory (żółty) obrazują bardziej strome, uniesione powierzchnie a zimne (niebieski) bardziej płaskie. Widać obszar spłaszczenia nabłonka rogówki po zastosowaniu ortokorekcji.


Wynik pomiaru grubości rogówki pokazuje że ścieńczenie nabłonka nie przekroczyło 10 mikronów (tj. 1/100 mm).

Cennik usług dla Pacjentów Grupy LUX MED

znajduje się tutaj

Kontakt do Poradni Nowy Wzrok

znajduje się tutaj


W naszym serwisie wykorzystujemy pliki Cookies,które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celach statystycznych oraz ułatwienia korzystania
z naszego serwisu.Ustawienia te zawsze można zmienić.Szczegółowe informacje o plikach Cookies znajdują się w Polityce Prywatności