Powiększ czcionkę:

Drukuj

Tętniak głowy

Tętniak głowy

Tętniak głowy, wynika z miejscowego osłabienia ścianki naczynia tętniczego występującego w tętnicach mózgu. Tętnica wybrzusza się i stopniowo rozciąga pod naporem krwi.

Tętniak głowy często uciska nerwy, powodując różnego rodzaju zaburzenia neurologiczne, np.: problemy z widzeniem, utratę równowagi lub pulsujące bóle głowy. Gdy tętniak głowy pęka, krew wylewa się do czaszki, co może prowadzić do uszkodzenia mózgu i śmierci. Wylew może objawiać się z wymiotami, omdleniami, silnym bólem głowy i szyi oraz z wrażliwością oczu na światło.

Tętniak głowy najczęściej jest diagnozowany u osób starszych ale zdarzają się przypadki zachorowań także u młodych ludzi, nawet ok. lat 20. Do powstawania tętniaka głowy mogą się przyczynić czynniki takie jak: niewłaściwa dieta, choroby tkanki łącznej, nadciśnienie, miażdżyca lub np. palenie papierosów. Wczesna diagnoza, w przypadku gdy tętniak głowy jest mały, należy postępować według zaleceń lekarza. Część tętniaków można leczyć operacyjnie.

Grupa LUX MED we współpracy z ekspertami w dziedzinie kardiologii i neurologii opracowała Profilowany Program Diagnostyczny Zaburzeń Naczyniowych w Ośrodkowym Układzie Nerwowym, który umożliwia określenie stopnia zagrożenia wystąpieniem naczyniopochodnych schorzeń mózgu, m.in. tętniaka.

W naszym serwisie wykorzystujemy pliki Cookies. Są one zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celach statystycznych oraz ułatwienia korzystania z serwisu. Ustawienia te zawsze można zmienić. Szczegółowe informacje o plikach Cookies znajdują się w Polityce Prywatności