Powiększ czcionkę:

Drukuj

Alkohol zwiększa prawdopodobieństwo podagry - bolesnego zapalenia stawów dużego palca u stopy


Podagra to bardzo bolesne zapalenie stawów dużego palca u stopy, zwanego paluchem. Jest to jeden z głównych objawów dny, czyli inaczej skazy moczanowej. Liczba przypadków tego schorzenia o podłożu metabolicznym bardzo wzrosła w ostatnich latach.

Lekarze od dawna podejrzewali, że w dużej mierze odpowiedzialny jest za to alkohol, którego konsumpcja również rośnie. Nie było na to jednak przekonywujących dowodów naukowych. Aż do teraz. Problemem postanowili się bowiem zająć uczeni z amerykańskiego Massachusetts General Hospital. Wyniki swojej pracy przedstawili na łamach czasopisma 'The Lancet'.

Punktem wyjścia uczonych z USA była teza, że alkohol zwiększa w organizmie produkcję kwasu moczowego. To właśnie wytrącanie się kryształów soli tego kwasu - moczanów - a następnie odkładanie się ich w stawach i ścięgnach powoduje pojawienie się objawów dny moczanowej. Sama choroba oprócz tego, że nieprzyjemna, nie jest dziś specjalnie trudna do wyleczenia. Jednak jeżeli w porę się o to nie zadba, może dojść do groźnych komplikacji na przykład ze strony nerek.

Uczeni z Bostonu przez 12 lat obserwowali prawie 50 tys. mężczyzn. Na początku eksperymentu wszyscy byli zdrowi. Badacze szczególną uwagę zwracali na to, ile i jakiego alkoholu panowie spożywali najchętniej. W ciągu 12 lat skazę moczanową rozpoznano u 730 mężczyzn. Po dokładnym przeanalizowaniu wszystkich czynników okazało się, że najgroźniejszy jest najbardziej popularny trunek świata, czyli piwo. Dwa lub więcej kufli tego napoju dziennie zwiększało ryzyko rozwoju dny moczanowej o 2,5 raza. Taka sama ilość alkoholu, ale wypita pod postacią spirytusu zwiększała prawdopodobieństwo dny o 1,5 raza. Bezpieczne było jedynie regularne picie wina.

Tekst opublikowany na podstawie umowy z serwisem
Agencji Informacyjnej medNEWS

 

W naszym serwisie wykorzystujemy pliki Cookies. Są one zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celach statystycznych oraz ułatwienia korzystania z serwisu. Ustawienia te zawsze można zmienić. Szczegółowe informacje o plikach Cookies znajdują się w Polityce Prywatności