Powiększ czcionkę:

Drukuj
Dla Pacjentów > Niezbędnik

Wskazówki stomatologiczne - postępowanie po operacji w obrębie kości szczęki i żuchwy

1. Przez dwie godziny po zabiegu nie wolno nic jeść i pić.

2. Przez 24 godziny od zabiegu:

  • nie należy spożywać żadnych gorących pokarmów i napojów,
  • nie wolno palić ani pić alkoholu,
  • należy unikać wysiłku fizycznego

3. W pierwszej dobie po zabiegu wyjątkowo można nie myć zębów, aby nie podrażnić operowanej okolicy. W kolejnych dobach zęby należy już myć, unikając intensywnego płukania.

4. Przez kilka dni po zabiegu zaleca się spożywanie miękkich, niewymagających intensywnego żucia pokarmów. Stopniowo można wracać do normalnej diety, starając się jednak przez kilka dni oszczędzać okolicę po zabiegu.

5. Po zabiegu chirurgicznym może pojawić się obrzęk - nawet do 4-5 dni Aby mu zapobiec, należy po zabiegu zastosować zimne okłady. Zimny kompres należy stosować z przerwami, aby nie dopuścić do odmrożenia operowanej okolicy.

6. W razie potrzeby należy przyjąć lek przeciwbólowy, ogólnodostępny bez recepty lub lek na receptę, jeśli stomatolog taki przepisał.

7. Z chwilą ustąpienia znieczulenia może pojawić się ból. Należy wówczas zastosować środek przeciwbólowy dostępny w aptece bez recepty lub lek przepisany przez lekarza stomatologa. Jeśli po 3 dniach od zabiegu ból się nasili, należy zgłosić się do lekarza.

W naszym serwisie wykorzystujemy pliki Cookies. Są one zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celach statystycznych oraz ułatwienia korzystania z serwisu. Ustawienia te zawsze można zmienić. Szczegółowe informacje o plikach Cookies znajdują się w Polityce Prywatności