Powiększ czcionkę:

Drukuj
Dla Pacjentów > Niezbędnik

Laseroterapia siatkówki oka

Zabieg laseroterapii siatkówki wykonywany jest w szczególnych przypadkach i polega na leczeniu danego schorzenia za pomocą światła laserowego, ogniskowanego na wewnętrznej warstwie oka, zwanej siatkówką.

Wskazania do zabiegu:

  • Retinopatia cukrzycowa;
  • Zakrzep żyły środkowej siatkówki;
  • Zmiany degeneracyjne obwodu siatkówki;
  • Centralna surowicza chorioretinopatia;
  • Inne schorzenia siatkówki nie uwzględnione powyżej.

Przygotowanie do badania:
Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Wszelkie wątpliwości należy zgłosić lekarzowi kierującemu na badanie.

Przeciwwskazania:

  • Padaczka;
  • Brak współpracy z pacjentem.

Opis przebiegu zabiegu:

1. W gabinecie lekarskim, przed zabiegiem, pacjent otrzyma krople rozszerzające źrenicę. Ich działanie trwa około 3-5 godzin. W tym czasie niemożliwe jest prowadzenie wszelkich pojazdów mechanicznych, a czytanie, pisanie i praca z komputerem są utrudnione.

2. Przed wykonaniem zabiegu gałka oczna zostanie znieczulona kroplami (znieczulenie miejscowe). Na oko założona będzie specjalna soczewka, przez którą lekarz wykonuje laseroterapię.

Informacje dodatkowe:

Długość zabiegu zależy od rodzaju schorzenia, może trwać od kilku do kilkudziesięciu minut. W trakcie zabiegu pacjent widzi błyski światła, podobne do świecenia latarką przed okiem.
Laserowanie w większości przypadków nie boli (czasami pacjent może odczuwać lekkie ukłucia) i jest wykonywane przez doświadczonego lekarza.
W dniu laseroterapii lub następnego dnia pacjent może odczuwać lekki ból gałki ocznej lub głowy. Pomocne mogą okazać się typowe środki przeciwbólowe, jak paracetamol czy ibuprofen, dostępne bez recepty.
W razie niepokojących objawów prosimy o zgłoszenie się do lekarza okulisty.
Działanie lecznicze lasera rozpoczyna się po około 1,5-3 tygodni od wykonanego zabiegu. W niektórych schorzeniach nie należy wykonywać intensywnego wysiłku fizycznego (ćwiczenia na siłowni, fitness, joga lub inna praca fizyczna) do czasu pełnego zabezpieczenia zmian przez laser.
W każdym takim przypadku lekarz poinformuje o tym zaleceniu pacjenta.

Laseroterapię siatkówki oka wykonasz w placówce PROFEMED.

W naszym serwisie wykorzystujemy pliki Cookies. Są one zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celach statystycznych oraz ułatwienia korzystania z serwisu. Ustawienia te zawsze można zmienić. Szczegółowe informacje o plikach Cookies znajdują się w Polityce Prywatności