Powiększ czcionkę:

Drukuj
Dla Pacjentów > Aktualności

Bieżące

2010-01-11

Konsultacje dietetyka w CM LUX MED w Poznaniu przy ul. Wichrowej 1A

Zapraszamy do Centrum Medycznego LUX MED w Poznaniu przy ul. Wichrowej 1A. Od stycznia można skorzystać z porad dietetyka - dr Aleksandry Kostrzewy-Tarnowskiej.

Konsultacja dietetyczna przeznaczona jest dla:

 • osób bez dolegliwości zdrowotnych, chcących poznać zasady zdrowego żywienia; 
 • osób z nadwagą lub otyłością;
 • osób z niedożywieniem;
 • osób chorych przewlekle np. alergików pokarmowych, normalizujących gospodarkę lipidową (osobom o wysokim poziomie cholesterolu we krwi, chorym na miażdżycę), chorym na cukrzycę (bilansowanie węglowodanów w diecie) oraz osobom z chorobą nowotworową (m.in. modyfikacja diety podczas leczenia chemio- i radioterapią);
 • osób w podeszłym wieku;
 • kobiet w ciąży i karmiących oraz przygotowujących się do ciąży;
 •  sportowców.

W ofercie znajdują się konsultacje dietetyczne, pomoc w ocenie i racjonalizacji sposobu żywienia, układanie indywidualnych jadłospisów i długoterminowych programów dietetycznych oraz monitorowanie ich skuteczności.

Podstawowa porada dietetyczna
W czasie spotkania w ramach podstawowej porady dietetycznej, przeprowadzany jest wywiad żywieniowy i zbierane są informacje mogące mieć wpływ na rodzaj proponowanej dietoterapii, w tym:

 • dotychczasowe zwyczaje żywieniowe;
 • prowadzony tryb życia;
 • występowanie chorób i dolegliwości;
 • rodzaj przyjmowanych leków;
 • aktualne wyniki badań lekarskich.

W oparciu o zebrane informacje, wspólnie z Pacjentem przeprowadzana jest analiza dotychczasowego sposobu żywienia ze szczególnym zwróceniem uwagi na popełniane błędy żywieniowe, które są od razu korygowane. Po określeniu stanu odżywienia, objaśniane są podstawowe mechanizmy związane z odczuwaniem głodu i sytości oraz sposoby ich regulowania. Następnie ustalane są ogólne założenia dietoterapii, zawierające dobór produktów spożywczych oraz wskazówki dotyczące sposobu przygotowania posiłków.

Plan żywieniowy
Plan żywieniowy (tygodniowy lub dekadowy), opiera się na przygotowaniu indywidualnej diety, dostosowanej do trybu życia oraz potrzeb organizmu, uwzględniającej zapotrzebowanie na podstawowe składniki odżywcze i zbilansowanej zgodnie z zasadami racjonalnego żywienia. Dodatkowo, plan zawiera wskazówki i opis czynności związanych z prawidłowym przygotowaniem potraw. W przypadku, gdy celem diety jest wspomaganie odchudzania, ustalany jest dla Pacjenta indywidualny bilans energetyczny (ilość energii wydatkowanej i przyjmowanej z dietą podczas doby).

Długoterminowe programy dietetyczne
Dla Pacjentów zainteresowanych długoterminowym monitorowaniem sposobu żywienia, tj. osobom odchudzającym się bądź osobom przewlekle chorym proponujemy serie regularnych spotkań połączonych z korygowaniem diety w zależności od potrzeb i kontrolowaniem jej efektów (np. zapobieganie efektu "jojo") oraz podnoszeniem motywacji do utrzymania reżimów dietetycznych.

Z porad dietetyka można skorzystać w Centrum Medycznym LUX MED w Poznaniu przy ul. Wichrowej 1A w czwartki w godz. 15.00- 18.00.

dr Aleksandra Kostrzewa-Tarnowska - dietetyk z kilkunastoletnim doświadczeniem. Absolwentka Wydziału Technologii Żywności i Żywienia Akademii Rolniczej w Poznaniu. Prowadzi wykłady i seminaria w Zakładzie Dietetyki, Katedry Higieny Żywienia Człowieka na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Rzeczoznawca MENiS do spraw programów i podręczników dla zawodowych żywieniowców. Wielokrotnie nagradzana Nagrodami Rektorskimi za osiągnięcia naukowe oraz działalność dydaktyczno-wychowaczą i przedsięwzięcia mające na celu poprawę kształcenia w zakresie wiedzy o żywieniu. Członek Polskiego Towarzystwa Nauk Żywieniowych. Posiada certyfikat Specialist Certification of Obesity Professional Education SCOPE. Może poszczycić się wieloma sukcesami w odchudzaniu i dietoterapii.powrót

W naszym serwisie wykorzystujemy pliki Cookies,które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celach statystycznych oraz ułatwienia korzystania
z naszego serwisu.Ustawienia te zawsze można zmienić.Szczegółowe informacje o plikach Cookies znajdują się w Polityce Prywatności