Powiększ czcionkę:

Drukuj
Dla Pacjentów > Aktualności

Bieżące

2010-08-17

Badania elektromiograficzne (EMG) i elektroneurograficzne (ENG) w CM LUX MED w Krakowie

Już od września w placówce LUX MED przy ul. Wadowickiej w Krakowie będziemy wykonywali badania elektromiograficzne (EMG) i elektroneurograficzne (ENG).Badanie EMG

Elektromiografia (EMG) i elektroneurografia (ENG) to badania diagnostyczne pozwalające na rozpoznanie chorób nerwów obwodowych i mięśni. Są one przydatne np. w rozpoznawaniu zespołu cieśni nadgarstka, pourazowych uszkodzeń nerwów obwodowych, uszkodzeń korzeni nerwowych w przebiegu dyskopatii, uszkodzeń nerwów obwodowych spowodowanych cukrzycą oraz chorób mięśni. Badanie elektroneurograficzne, czyli badanie przewodnictwa nerwowego (ENG) ocenia przepływ impulsów elektrycznych w określonym odcinku nerwu i pozwala określić lokalizację, zaawansowanie i charakter uszkodzenia nerwu. Badanie elektromiograficzne opiera się na rejestracji czynności elektrycznej mięśni i pozwala ustalić lokalizację, charakter i zaawansowanie zmian patologicznych w mięśniach.

Badanie przewodnictwa nerwowego (ENG):
rozpoczyna się od przylepienia plastrem płaskiej elektrody do skóry ponad badanym nerwem. Następnie nerw stymuluje się słabym bodźcem elektrycznym, który trwa zaledwie ułamek sekundy. W badaniu stosuje się całkowicie bezpieczny dla organizmu prąd o niewielkim napięciu i natężeniu.

Badanie elektromiograficzne przy użyciu elektrody igłowej (EMG):
wykonywane jest za pomocą jednorazowej cienkiej i sterylnej igły, która jest elektrodą wprowadzaną do badanego mięśnia po przekłuciu skóry. Po umieszczeniu elektrody w mięśniu i ocenie jego czynności spoczynkowej, badający prosi Pacjenta o nieznaczne napięcie badanego mięśnia, następnie kilkakrotnie zmienia położenie elektrody, rejestrując za każdym razem odpowiednią ilość potencjałów. Badanie kończy się zapisem potencjałów przy maksymalnym skurczu. Podczas badania może występować uczucie dyskomfortu związanego z ukłuciem.

Pacjent otrzymuje wynik w formie opisu z dołączonym wykresem przedstawiającym zapis przewodzenia bodźców elektrycznych w nerwach i/lub czynności elektrycznej mięśni. Badanie trwa około 20-60 minut.

Zabiegi chirurgiczne z zakresu chirurgii ręki
W przypadku zdiagnozowania zespołu cieśni nadgarstka informujemy, że w Centrum Medycznym LUX MED w Krakowie istnieje możliwość wykonywania zabiegów chirurgicznych z zakresu chirurgii ręki, między innymi w przypadkach zespołu cieśni nadgarstka. Ponadto wykonujemy operacje ganglionów i kaletek.

Centrum Medyczne LUX MED, w którym wykonujemy badanie EMG:
Kraków: CM LUX MED Buma Square, ul. Wadowicka 6, tel. 12 296 51 51

Centrum Medyczne LUX MED, w którym wykonujemy zabiegi z zakresu chirurgii ręki:
Kraków: CM LUX MED, ul. Mehoffera 10, tel. 12 293 06 00, 12 293 06 11, 12 293 06 21




powrót

W naszym serwisie wykorzystujemy pliki Cookies,które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celach statystycznych oraz ułatwienia korzystania
z naszego serwisu.Ustawienia te zawsze można zmienić.Szczegółowe informacje o plikach Cookies znajdują się w Polityce Prywatności